• Uitama lugu

Mis inspireeris UITAMA äppi looma?

Uitama lugu sai alguse, kui ühest matkamist armastavast naisest sai ema.

Nii nagu kõik värsked lapsevanemad, õppisin ka mina, kui palju rohkem ettevalmistust ja planeerimist üks väljasõit lapsega nõuab. Üksinda või abikaasaga looduses uidates ei pidanud ma ju kunagi mõtlema, kas ja kuidas mõjutavad sõiduajad matka alguspunkti lapse päevast unerütmi ja kas rada oleks võimalik läbida ka lapsevankriga? Või kas juba omal jalal liikuva lapse puhul on retk talle jõukohane ning kas valitud sihtkohas ka midagi põnevat koos teha saab, et kõigil meel rõõmus püsiks? Kogemus õpetas, et hea ettevalmistus on alati pool (kui mitte isegi kolmveerand) võitu!

Kuidas muuta lapsevanemate elu lihtsamaks?

Kuid sobiva matkaraja valimine kõiki neid aspekte silmas pidades võib olla päris aeganõudev protsess ning erinevate infoallikate rägastikku end ära kaotada pole ka eriline võlutrikk. Tabasin end nii tihti mõttelt, et see kõik võiks olla palju lihtsam!

Nii tuligi mulle 2021. aasta lõpus pähe pöörane idee hakata ise looma veebiplatvormi ja rakendust, mis muudaks aeganõudva väljasõidu planeerimise osa kõige lihtsamaks ja kiiremaks maamunal ning inspireeriks seeläbi ka teisi lapsevanemaid oma mudilastega kodust kaugemale seiklema.

Pojaga koos matkaradadel käies, hakkasin teadlikult tegema märkmeid lapsesõbraliku ligipääsetavuse ja jõukohasuse kohta, markeerima võimalusi põnevateks tegevusteks looduses ning hindama ka külastatud söögikohti või turismitalusid lapsevanema perspektiivist. Lisaks läbisin UX Estonia kasutajakogemuse koolituse ja kujundasin prototüüpi. Vaja oli vaid tarkvaraarendjat. Õnneks, ei tulnud teda kaugelt otsida, sest abikaasal on tarkvara arenduses kogemust üle 15 aasta.

Ainuüksi 2022. aastal läbisime oma 4-aastase pojaga kokku 50 erinevat matkarada Eestis. Aasta lõpuks oli ta võimeline matkama omal jalal juba 8 km pikkuseid matkaradu. See on ehtne tõestus sellest, et järjepidev liikumine looduses tekitab sportlikku vastupidavust, isegi kui alustades näib see võimatu. Kuid lõppude lõpuks polegi vahet kes ja kui palju ära kõnnib. Olulised on ühised mälestused ning side, mis saab seal radadel pereliikmete vahel loodud.

Mõnusat uitamist kõigile!

Kes on UITAMA idee autor Karolin?

Nii palju kui ma ennast mäletan, olen ma alati armastanud kunsti ja uute kohtade avastamist. Seetõttu pole vist üllatav, et bakalaureuse kraadi omandasin Eesti Kunstiakadeemia maalierialal ja esimese töökohana maandusin turismibüroos.

Hiljem viis elu tagasi kunstivaldkonda, kus täitsin aastate jooksul nii kunstniku, kuraatori kui kunstiõpetaja rolli, kuid viimasena pühendusin rahvusvaheliste näituste projektijuhtimisele Eesti ühes tuntumas kaasaegse kunsti asutuses.

Kõige selle juures olen alati jumaldanud looduses matkata ning 4 aastat tagasi emaks saades muutus neil radadel kulgemine parimaks tasakaalupunktiks ja kõige erilisemate hetkede tekkepaigaks argipäeva virr-varris.

Minu jaoks on loodus ülim loovuse allikas ja mis võiks olla toredam, kui ammutada seda koos oma kõige kallimatega.

Karolin Nummert